Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

Hakkımızda

Elektronik Sigara

Tütün ve tütün ürünlerine bağımlı olan kişilerin bağımlılıktan kurtulmak ve sigaranın vücut üzerinde olan etkilerini azaltması için üretilmiş olan cihazlardır. Batarya, likit adı verilen ısı verilince buhara dönüşen sıvı ve likitin buharlaşmasını sağlayan atomizer isimli parçaların bir araya gelmesinden oluşur. 

Elektronik sigaralar ilk olarak 2003 yılında Çin’de üretilmeye başlandı. Yaklaşık 3 sene içerisinde Avrupa ve Amerika’da yayıldı. Günümüzde ise milyar dolarlık çok büyük bir endüstri haline gelmiştir. Sigara ve nargile kullanan insanların bir çoğu bu tütün ürünlerinin zararlı etkisini azaltmak amacıyla elektronik sigaraları satın almaktadır. Zararlı olduğu söylentileri yayılsa da birçok kuruluş tarafından sigaraya göre %95 daha az zararı olduğu ispat edildi. 

Elektronik sigaralar hakkında merak edilen bir diğer konu ise patlaması. Sosyal medyada, haberlerde bir çok patlayan elektronik sigara haberi duyulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken patlayan elektronik sigaranın kendisi değil içerisinde bulunan bataryadır. Kalitesiz şarj aletleri, kalitesiz bataryalar cihazın patlamasına neden olmaktadır. Sorun yaşamamak adına cihazların ve diğer aksesuarlarının kaliteli olması gerekmektedir. 

Likiter

Elektronik sigaralarda atomizer içerisine konulan ve ısı alınca buharlaşan sıvılardır. İçerik olarak nikotin,  n-base , aroma, propilen glikol veya gliserol barındırmaktadır. Propilen glikol ve gliserol pastane ürünleri öncelikli olmak üzere gıda sektöründe yaygın olarak kullanıldığı için elektronik sigaralarında güvenilir olduğunu bu şekilde düşünebiliriz. Fakat önemli olan bir faktör ise likit yapımında kullanılan maddelerin kalitesi ve ne kadar steril bir ortam yapıldığı. Merdiven altı üretimler düşünüldüğünden de fazla zararlı olabilmektedir.

Kullanıcılar likit seçimlerini aroma, nikotin içeriği ve PG-VG oranlarına göre yapmaktadır. Yüzlerce çeşit aroma, 0mg, 3mg, 6mg, 9mg, 12mg nikotin seçenekleri, PG-VG oranları düşünülerek konbinasyon yapıldığında binlerce seçenek bulunmaktadır. Sigara kullananlar daha yüksek nikotin oranına sahip ve tütün aromalı likit seçiminde bulunurken nargile içenler ise düşük nikotin oranı ve daha çok meyve aromalı likitleri tercih etmektedir. 

Likitlerde PG-VG Oranı

Bu sorunun cevabı aslında tamamen kişinin damak tadına bağlı bir durumdur. Kullanıcılardan bazıları yüksek boğaz vurumu ister kimisi ise daha fazla buhar. Bu yüzden seçim tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Bilinen en büyük yanlış ise PG oranı yüksek olan likitlerin sağlık olduğu bilgisidir. Likitin kalitesi tamamen kullanılan ürünlerin kalitesine ve yapılan ortamın steril olmasına bağlıdır. PG oranının sağlık açısından bir etkisi bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Fiyatları

Mekanik olarak bilinek kalem şeklinde olan elektronik sigara fiyatları 100₺ ile başlamakta olup cihazların marka ve modellerine bağlı olarak 750₺ gibi ücretlere çıkabilmektedir. Bunların dışında sadece coil ve likit masrafları bulunmaktadır. Aylık masrafları sigara ile karşılaştırıldığında ise elektronik sigara sağlık açısından zararının az olduğu kadar cebe olan zararının da az olduğu gözlemlenmektedir. 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.